I dagens moderna samhälle har färgerna och formerna vågat sig allt mer in i kökets värld. Idag avspeglar sig klädmodetrender, även på hur vi inreder och färgsätter våra nya, moderna kök.
Är det indisk, bohem stil i skyltfönstren till modebutikerna kan du vara säker på att många anammar detta även i köket.
Vi smyckar våra kök med tunga, färgstarka linnegardiner. Kuddar i lila, vinrött och guld, gärna med elefantbroderier och paljetter. Indiska kryddor, rökelse och lyktor för levande ljus.
Har vi däremot ett japan influerat klädmode med raka linjer, svart och rött i kombinationer med abstrakta mönster så är snart den trendige köksinredaren där och anammar även detta. Svart matbord, vita låga, vågräta skåprader och en knallröd lampa. Alltsammans i kombination med Asien inspirerade bilder på väggarna.
Dessa svängningar i klädmodet är ju ofta väldigt snabba och varar heller inte så länge. Vill man vara flexibel och kunna följa med i förändringarnas fotspår så nöjer man sig med att vara trendig just när det gäller utsmyckningen av köket.
Gardiner, kuddar, skålar, dukar, ljusstakar, ja, i princip allt ”löst” i köket, får gärna ha attityd och följa trenderna.
Här ger vi dig inspirerande artiklar med inriktning på design och trend. Här kan du läsa om små och stora trender i köket.
Trendigt med lantkök
En väldigt stor trend just nu är kök i lantlig stil.
>> Läs mer
En kryddig höst i köket
Plommon, senap och oliver i en härlig blandning.
>> Läs mer
Möbelmässa är inte bara möbler
Med ett skarpt öga och lagom mycket envishet hittar du massor av godsaker för köket också.
>> Läs mer
Bänkskivor i toppklass
Med bänkskivor av hög kvalité kommer ditt kök att kännas exklusivt och smakfullt.
>> Läs mer
Kakel & klinker i köket
Välj ett personligt kakel till ditt kök.
>> Läs mer
Trendiga fläktar
Det finns inga gränser för hur fräck och trendig din fläkt kan vara.
>> Läs mer
Röda julkök
Här kommer en härlig färgklick i vintermörkret med massor av läckra julkök.
>> Läs mer
Singel i köket
Allt fler väljer att leva som singel och Sverige toppar listan över flest singlar.
>> Läs mer
Allt som är blått, blått...
tycker vi är vackert och den här våren har alla vi, älskare av blått, verkligen chansen att frossa ordentligt.
>> Läs mer
Heta kökstrender
Dagens smarta och vackra kök är resultatet av en lång tid i långsam förvandling.
>> Läs mer
Höstens härligheter i köket
Visst är väl ändå hösten den allra bästa årstiden. Äntligen kommer mörkret krypande och på nytt blir det naturligt att vi stänger in oss lite mera.
>> Läs mer
Glitter & glamour
Som en reaktion på en lång tid av minimalism och avskalad renhet ser vi nu äntligen mer av guld och glamour både i inredningar och dekorationsdetaljer.
>> Läs mer
Framtidsköket
Visst vore det underbart om vi hade förmågan att se in i framtiden. Då skulle vi redan nu veta vad som kommer att bli nästa trend i köksvärlden.
>> Läs mer
Ett kök i tiden
Vi spenderar allt mer pengar på våra kök.
>> Läs mer
Ett ruskigt snyggt höstkök
Njut av hösten i ditt nya, varma och ombonade kök.
>> Läs mer
Den lilla svarta....
Inte bara vid speciellt högtidliga tillfällen.
>> Läs mer
Släpp in färgen i köket
Visst drömmer vi alla om att få den där personliga, härliga känslan i ett nytt kök.
>> Läs mer
Hört på Heminredningsmässan
Köket har förvandlats från en stängd plats till en öppen scen.
>> Läs mer
Rykande färska vårnyheter
Här får du ett litet axplock av vad som erbjuds på köksmarknaden denna våren.
>> Läs mer
Trendigt med gammal stil
Underbara skapelser för alla nostalgiker.
>> Läs mer
STILSÄKER KÖKSBLANDARE MED SMARTA FUNKTIONER
FM Mattsson hjälper dig att göra kloka miljöval.