Start Fotogalleri Planering & idéer Trender Tillverkare Butiker Köksnyheter RSS Om oss


 

Trender

Trendiga fläktar
Det finns inga gränser för hur fräck och trendig din fläkt kan vara.

Röda julkök
Här kommer en härlig färgklick i vintermörkret med massor av läckra julkök.

Singel i köket
Allt fler väljer att leva som singel och Sverige toppar listan över flest singlar.

Allt som är blått, blått...
tycker vi är vackert och den här våren har alla vi, älskare av blått, verkligen chansen att frossa ordentligt.

Höstens härligheter i köket
Visst är väl ändå hösten den allra bästa årstiden. Äntligen kommer mörkret krypande och på nytt blir det naturligt att vi stänger in oss lite mera.

Glitter & glamour
Som en reaktion på en lång tid av minimalism och avskalad renhet ser vi nu äntligen mer av guld och glamour både i inredningar och dekorationsdetaljer.

Framtidsköket
Visst vore det underbart om vi hade förmågan att se in i framtiden. Då skulle vi redan nu veta vad som kommer att bli nästa trend i köksvärlden.

Ett kök i tiden
Vi spenderar allt mer pengar på våra kök.

Ett ruskigt snyggt höstkök
Njut av hösten i ditt nya, varma och ombonade kök.

Den lilla svarta....
Inte bara vid speciellt högtidliga tillfällen.

Släpp in färgen i köket
Visst drömmer vi alla om att få den där personliga, härliga känslan i ett nytt kök.

Hört på Heminredningsmässan
Köket har förvandlats från en stängd plats till en öppen scen.

Rykande färska vårnyheter
Här får du ett litet axplock av vad som erbjuds på köksmarknaden denna våren.

Trendigt med gammal stil
Underbara skapelser för alla nostalgiker.

Trendigt mode i köket
Tuffa ideér för modiga kök.

Glänsande trender i köket
Det ska vara ett blankt kök i vår.

Att välja vitvaror
Tankar och ideér kring valet av dina vitvaror.

Köket vår mötesplats
Navet i huset, mittpunkten i hemmet.

Trendfaktorn stiger.....
Vem vill inte hänga med och veta vad som är på gång?

Fiffiga finesser
Små ideér som gör stor skillnad.

Lättskötta material
Rätt materialval ger tid över för annat än städning.
 

Heta kökstrender

Rykande heta väggapplikationer från CorianR  

Dagens smarta och vackra kök är resultatet av en lång tid i långsam förvandling. Köket av idag måste vara både högtekniskt välutformat och praktiskt lätthanterligt för att falla den kräsne köksköparen i smaken.

Samtidigt som vi vill ha all tänkbar utrustning i köket, såsom infälld dataskärm och dolda kontakter som lätt fälls ner i bänkskivan, snyggt designad ångugn i praktiskt höj och sänkbart montage samt en fläkt över köksön som i princip skall se ut som en kristallkrona, så skall också materialen vi väljer på våra väggar, bänkar, stänkskydd och diskhoar stå emot i princip all tänkbar behandling. Det är inte lätt att vara den kräsne köksköparen till lags.

Corian® har lyckats ta fram en helt unik lösning på våra önskningar om den ultimata köksytan. Det är ju redan välkänt att det mycket speciella kompositmaterialet från DuPont är helt unikt i sin motståndskraft, reptålighet och yta. De helgjutna sektionerna av ex. bänkskivor och diskhoar blir helt fria från skarvar och får en yta som är fri från porer och på så vis också väldigt lätt att hålla ren. Nu har Corian® gått ett steg längre i sina försök att tilltala den nya tidens köksmänniskor.

Design Arik Levy för CorianR

Idag är det fullt möjligt att få en bänkskiva som fortsätter upp på väggen, antingen i samma färg som bänkskivan eller med en egen önskad färgställning som matchar det övriga i köket. Som om inte detta vore nog är det också fullt möjligt att skapa ett unikt stänkskydd eller väggapplikation från ett personligt utvalt motiv. Man utgår ifrån en digital bild av god kvalitet som sedan printas ut i önskad storlek och appliceras på skivan i en speciell tryckmaskin. Värmen gör att bilden smälter in i skivan och en tryckt bild på Corian® blir mycket hållbar och får ett unikt tredimensionellt utseende. Bilden får lika lång hållbarhet som Corian®-skivan och den påverkas inte heller av UV-ljus.

För mer information om Corian® kontakta DuPonts kontor i Göteborg 031-57 68 61

Prototyp av Glamourkök a´ la Tibrokök   Multimedia TV från Siemens

Vår önskelista över glamorösa attribut i köket tycks kunna göras oändlig. Köken innehåller idag allt mer av kristallkronor, TV apparater, datorer och massor av glitter och glam. Det som igår var en plats för mattillredning liknar idag, allt mer, ett vardagsrum. Vi vill både umgås, äta och njuta av en vacker miljö, alltihop i ett underbart sammanhang.

Glitter & glamour i ett kök från italienska Comprex

Passa på och njut av den överdådighet som just nu inte bara är tillåten, utan rentav nästan blivit ett mått på hur gott vi tycker att livet är.

Vill få nya artiklar och trender automatiskt till din dator? Klicka här >>