Start Fotogalleri Planering & idéer Trender Tillverkare Butiker Köksnyheter RSS Om oss


 

Trender

Trendiga fläktar
Det finns inga gränser för hur fräck och trendig din fläkt kan vara.

Röda julkök
Här kommer en härlig färgklick i vintermörkret med massor av läckra julkök.

Singel i köket
Allt fler väljer att leva som singel och Sverige toppar listan över flest singlar.

Allt som är blått, blått...
tycker vi är vackert och den här våren har alla vi, älskare av blått, verkligen chansen att frossa ordentligt.

Heta kökstrender
Dagens smarta och vackra kök är resultatet av en lång tid i långsam förvandling.

Höstens härligheter i köket
Visst är väl ändå hösten den allra bästa årstiden. Äntligen kommer mörkret krypande och på nytt blir det naturligt att vi stänger in oss lite mera.

Glitter & glamour
Som en reaktion på en lång tid av minimalism och avskalad renhet ser vi nu äntligen mer av guld och glamour både i inredningar och dekorationsdetaljer.

Framtidsköket
Visst vore det underbart om vi hade förmågan att se in i framtiden. Då skulle vi redan nu veta vad som kommer att bli nästa trend i köksvärlden.

Ett ruskigt snyggt höstkök
Njut av hösten i ditt nya, varma och ombonade kök.

Den lilla svarta....
Inte bara vid speciellt högtidliga tillfällen.

Släpp in färgen i köket
Visst drömmer vi alla om att få den där personliga, härliga känslan i ett nytt kök.

Hört på Heminredningsmässan
Köket har förvandlats från en stängd plats till en öppen scen.

Rykande färska vårnyheter
Här får du ett litet axplock av vad som erbjuds på köksmarknaden denna våren.

Trendigt med gammal stil
Underbara skapelser för alla nostalgiker.

Trendigt mode i köket
Tuffa ideér för modiga kök.

Glänsande trender i köket
Det ska vara ett blankt kök i vår.

Att välja vitvaror
Tankar och ideér kring valet av dina vitvaror.

Köket vår mötesplats
Navet i huset, mittpunkten i hemmet.

Trendfaktorn stiger.....
Vem vill inte hänga med och veta vad som är på gång?

Fiffiga finesser
Små ideér som gör stor skillnad.

Lättskötta material
Rätt materialval ger tid över för annat än städning.
 

Ett kök i tiden


Med plats för allt och alla. Här i ett kök från Ballingslöv.

Vi spenderar allt mer pengar på våra kök. Trots att tiden vi lägger i våra hem tenderar att minska, så verkar önskan om den perfekta och personligt designade mötesplatsen vara en hjärtefråga för de allra flesta av oss. Vi vill ha en trygg knutpunkt i våra hem, där alla är välkomna och där vi får chans att bara sitta ner och njuta. Att njuta här och nu och inte bara stressa vidare mot en morgondag ingen av oss har sett. I dagens smått kaotiska omvärld har behovet av en trygg plats, där vi kan få lugn och ro, växt till en oumbärlig utopi.

 Funktion & Fantasi


Smarta kökslösningar från Mobalpa .

Trenden visar ett allt större fokus på köket. Idag har vi våra kök till en mängd olika ändamål och i takt med att ändamålen ökar blir även behoven av fler och annorlunda kökslösningar större. Från att ha varit ett krypin där vi enbart lagade vår mat, har det blivit en multifunktionell medelpunkt i våra bostäder. Idag vill vi kunna mötas, laga mat, ta en drink, göra läxor, se på tv, kolla ”mailen” och umgås på ett lättillgängligt sätt. Detta kräver massor av nya, funktionella planlösningar från köksdesigners av idag och det finns snart inga gränser för vad som är möjligt att skapa, på en köksyta.

Personliga lösningar


Äta och laga på samma ställe. Här i ett Tibrokök.

Det slutliga resultatet, av en ny köksplan, blir ju naturligtvis både personligt och individuellt. Personerna som lever i och använder sig av köket ska sätta sin speciella touch på det. Att lyckas få köket att andas just eran känsla och tanke är det som kännetecknar ett lyckat köksprojekt. En del av oss kan inte tänka sig ett nytt, fräckt kök utan en plasmaskärm, där man kan se på morgon tv eller koppla upp sin dator, medan lika många har portförbjudit all multimedia i detta ”heliga rum”. Det finns mängder av olika specialfunktioner att välja bland, när du planerar ditt nya kök. Allt utifrån dina egna tankar och behov, skall dessa funktioner ihop med din egen fantasi, leda fram till ett alldeles unikt, speciellt sammansatt kök.

Från start till mål


Gott om plats på liten yta. Hörnkylskåp från Norcool.

Försök att starta upp den nya köksprocessen lugnt och sansat. Tänk noga igenom era behov och önskningar. Försök att skaffa er inspiration och idéer på ett neutralt och lustfyllt sätt. På så vis kommer ni snart fram till vilken stil och smak som känns rätt hos er och utifrån detta är det ”bara” att skrida till verket. Ni kan få professionell hjälp med allt från ritning och planering till själva grovjobbet. Planen för ert hems viktigaste rum har börjat ta form och en underbar, spännande och arbetsam tid ligger framför er.

Vill få nya artiklar och trender automatiskt till din dator? Klicka här >>